Stiri

Cum a fost realizat magazinul modular Lidl de la Nibiru, proiectat și coordonat de arhitectul Mădălina Elena Toma (ArhiTem Studio)

14 iul. 2026 3 min
Adaugă Revista Biz ca sursă preferată în Google

Cum a fost realizat magazinul modular Lidl de la Nibiru, proiectat și coordonat de arhitectul Mădălina Elena Toma (ArhiTem Studio)

Reading Time: 3 minute

Zona de experiențe din cadrul celei mai noi stațiuni de pe litoral, Nibiru, inaugurată oficial săptămâna aceasta în Costinești, județul Constanța, include și un magazin modular LIDL ce funcționează la standardele unei unități permanente și poate fi reutilizat an de an. Proiectul a fost realizat și coordonat de arhitectul Mădălina Elena Toma, fondator ArhiTem Studio, împreună cu echipa sa.

ArhiTem Studio a avut rolul de proiectant general al investiției, iar arhitectul Mădălina Elena Toma a coordonat întregul proiect în calitate de șef de proiect. Misiunea echipei a fost aceea de a transforma cerințele unui retailer internațional într-o construcție modulară capabilă să ofere aceeași funcționalitate, siguranță și experiență ca un magazin permanent, într-un context complet diferit: unul dintre cele mai mari festivaluri de muzică din România.

Biroul de arhitectură a realizat proiectarea arhitecturală și coordonarea tuturor specialităților implicate în dezvoltarea investiției, astfel încât magazinul să poată fi autorizat și executat conform tuturor normelor în vigoare. Spațiul integrează zona de vânzare, recepția și depozitarea mărfurilor, spațiile administrative, grupurile sanitare, instalațiile și fluxurile logistice, toate adaptate unei construcții modulare reutilizabile.

„Rolul nostru a fost să demonstrăm că un magazin modular nu este o versiune simplificată a unui magazin permanent. El trebuie să ofere aceeași funcționalitate, aceeași siguranță și aceeași experiență pentru client, indiferent dacă este amplasat într-un oraș sau în cadrul unui festival cu zeci de mii de participanți”, afirmă arhitectul Mădălina Elena Toma, coordonator al proiectului.

Cum a fost realizat magazinul modular Lidl de la Nibiru

Construcția este proiectată pentru montare și demontare anuală

Din punct de vedere al autorizării, magazinul este încadrat ca o construcție cu caracter provizoriu. În realitate însă, proiectul este gândit pentru o utilizare pe termen lung, fiind conceput astfel încât să poată fi montat și demontat anual, fără pierderea performanțelor tehnice și funcționale.

Construcția este realizată pe o platformă din beton armat și utilizează o structură metalică acoperită cu membrană PVC, soluție care permite montajul și demontajul rapid, fără compromisuri în ceea ce privește siguranța, rezistența sau calitatea spațiului construit.

În același timp, proiectarea a ținut cont de specificul unui eveniment de mare amploare, unde fluxul de clienți și ritmul de aprovizionare sunt mult mai intense decât într-o locație comercială obișnuită. Circuitele funcționale au fost optimizate pentru a asigura eficiență atât pentru clienți, cât și pentru personalul magazinului și pentru operațiunile logistice.

Toate soluțiile tehnice respectă normativele și reglementările în vigoare privind securitatea la incendiu (ISU), sănătatea publică (DSP) și celelalte cerințe necesare autorizării și funcționării unei astfel de investiții.

arhitectul Mădălina Elena Toma (ArhiTem Studio)

„Cred că astfel de proiecte demonstrează că arhitectura modulară nu înseamnă soluții provizorii sau compromisuri, ci soluții inteligente, flexibile și sustenabile, capabile să răspundă unor cerințe logistice și funcționale dintre cele mai complexe”, adaugă Mădălina Elena Toma.

Expertiză în proiecte de retail pentru mari lanțuri internaționale

Retailul reprezintă una dintre principalele direcții de dezvoltare ale ArhiTem Studio. De-a lungul timpului, biroul a proiectat investiții pentru unii dintre cei mai importanți retaileri internaționali, printre care Lidl, Kaufland și Penny, atât în România, cât și în Marea Britanie.

Experiența acumulată a permis dezvoltarea unor soluții adaptate atât magazinelor permanente, cât și proiectelor speciale, precum construcțiile modulare destinate marilor evenimente.

În prezent, ArhiTem Studio lucrează la dezvoltări comerciale cu o suprafață cumulată de aproximativ 20.000 de metri pătrați, alături de alte investiții importante din sectorul retailului.

Potrivit arhitectului Mădălina Elena Toma, investițiile aflate în desfășurare confirmă că România rămâne o piață atractivă pentru marile companii internaționale, iar proiectele devin tot mai complexe și mai inovatoare.

„Rolul arhitectului nu mai este doar acela de a proiecta o clădire, ci de a crea soluții eficiente, adaptabile și durabile, care să răspundă atât cerințelor beneficiarului, cât și nevoilor comunității”, concluzionează Mădălina Elena Toma (ArhiTem Studio).

Articole pe aceeași temă: