5 to go accelerează extinderea în Bulgaria. Targetul este de 150 de locații
Reading Time: 3 minute5 to go își anunță extinderea în forță pe piața din Bulgaria și setează un obiectiv ambițios de 150 de locații deschise în următorii 3-4 ani.
După ce a demonstrat un ritm impresionant de creștere în România, deschizând 650 de locații în 10 ani și devenind cea mai accesată franciză din țară, cu o cotă de piață de 55%, 5 to go ocupă în prezent locul 7 în clasamentul lanțurilor de cafenele din Europa și este cel mai extins lanț de cafenele din Europa de Est.
Astfel, după primele teste de piață în Bulgaria, prin deschiderea a două locații la Ruse, 5 to go targetează adăugarea de noi puncte strategice pe harta Bulgariei, începând din Sofia și continuând cu restul țării, în zone cu potențial. În paralel, businessul de retail a fost demarat de 5 to go în mai 2025, prin colaborarea cu lanțul de magazine Minimart și cu un distribuitor local, pentru dezvoltarea rețelei în sectorul de traditional trade.

„Planul nostru este să abordăm pe piața din Bulgaria un model de business similar celui din România, cu focus pe locații operate în sistem de franciză, dar și cu câteva unități gestionate prin management direct, care ulterior vor fi transferate către francizați. Ne dorim ca în următorii ani Bulgaria să devină a doua piață ca importanță după România și un exemplu pentru întreaga zonă, facilitând o dezvoltare regională accelerată. Parteneriatul cu INVENIO contribuie într-o măsură semnificativă la demersurile de aici, prin acces la informații relevante despre trendurile din Bulgaria și prin experiența lor în dezvoltarea mai multor businessuri în regiune.“
Radu Savopol, cofondator 5 to go
Strategia 5 to go în Bulgaria

Planul de dezvoltare va urma aceeași strategie calitate-preț, oferind clienților cafea bună la prețuri accesibile. Meniul simplificat va cuprinde cinci prețuri fixe: 1, 1.5, 2, 2.5 și 3 euro. Designul spațiilor va fi disponibil în două variante, design 2.0 și 3.0, cu vibe modern, confortabil și plin de energie, focusul fiind pe locații cu suprafețe între 20 și 30 mp. De asemenea, 5 to go plănuiește deschiderea în Bulgaria a unui flagship store de dimensiuni mai mari, care va integra Academia 5 to go, precum și un birou dedicat francizei.
„Deja am recrutat un Country Manager pentru Bulgaria, Georgi Muhovski, cu o experiență de peste 10 ani în extinderea rețelelor de retail, acumulată în cadrul unor branduri internaționale de top din zona de food & beverage, precum și în real estate comercial. Considerăm că este persoana potrivită pentru acest rol și credem că va colabora perfect cu echipa din România, urmând ca, începând din acest an, să își construiască propria echipă locală în Bulgaria.“
Lucian Bădilă, cofondator 5 to go
În ceea ce privește accesarea francizei, taxele vor fi similare cu cele din România. Contractul cu francizații va fi valabil pe o perioadă de 7 ani, cu 4% royalty, 1,5% marketing fee și o taxă inițială de 4.500 de euro.
Costul estimat pentru o locație „la cheie” variază între 18.000 și 25.000 de euro, incluzând echipamentele, autorizațiile, marfa inițială și amenajările, în funcție de suprafața spațiului.

„Am urmărit evoluția 5 to go și direcția lor de business și sunt convins de potențialul brandului pe piața din Bulgaria, așadar am acceptat cu entuziasm provocarea de a mă alătura acestei echipe ambițioase și de a integra conceptul lor de franciză pe plan local. Împreună vom seta prioritățile pentru perioada următoare și vom atinge obiectivele propuse, păstrând ADN-ul brandului, dar adaptându-ne în același timp specificului consumatorilor de aici.“
Georgi Muhovski, Country Manager 5 to go Bulgaria
Radu Savopol și Lucian Bădilă au fondat 5 to go în 2015 și a depășit în prezent pragul de 650 de unități deschise, fiind cel mai mare lanț de cafenele din Europa de Est, dar și cea mai accesată franciză din România. Cafeaua folosită este un blend de trei origini, 100% Arabica.
La finalul anului trecut, 5TG Invest, o companie creată de fondul de private equity INVENIO Partners și fondul de capital de creștere Accession Capital Partners (ACP), a preluat 60% din businessul 5 to go, într-o tranzacție în care 5 to go a fost evaluată la 30 de milioane de euro.
Secțiune susținută de Raiffeisen Bank
Urmăriți Revista Biz și pe Google News. Abonamente Revista Biz