Agroserv Măriuța (Lăptăria cu Caimac) lansează obligațiuni garantate de până la 3 mil. euro
Reading Time: 3 minuteAgroserv Măriuța, companie din sectorul agricol și deținătoarea brandului Lăptăria cu Caimac, anunță lansarea unui plasament privat pentru o nouă emisiune de obligațiuni corporative, în valoare de până la 3 milioane de euro.
Fondurile atrase vor fi utilizate în principal pentru refinanțarea obligațiunilor existente MILK25E, în valoare de 3 milioane de euro, emise în 2020, precum și pentru susținerea flexibilității financiare și a strategiei de creștere pe termen lung a companiei.
Obligațiunile vor fi denominate în euro, având o valoare nominală de 100 de euro fiecare, o dobândă fixă anuală de 9,5% și o scadență de trei ani, până în 2028. Dobânda va fi plătită trimestrial. Noua emisiune de obligațiuni este una garantată, un tip de instrument rar pe piața de capital locală, fiind susținută printr-un mix de garanții imobiliare și gajuri pe creanțe.

„Prin lansarea unei emisiuni de obligațiuni garantate, ne dorim să oferim un grad suplimentar de siguranță și încredere celor care aleg să investească în afacerea noastră. În ultimii ani, Agroserv Măriuța a demonstrat reziliență și capacitate de creștere într-o piață competitivă. În prima jumătate a anului 2025, am înregistrat vânzări de 50,6 milioane de lei, în creștere cu 20% față de aceeași perioadă a anului anterior, și un profit net de 3,4 milioane de lei, marcând o revenire după pierderea raportată în aceeași perioadă din 2024. Fabrica de lactate rămâne principalul motor de creștere, iar încrederea consumatorilor în brandul Lăptăria cu Caimac confirmă stabilitatea modelului nostru integrat de afaceri – de la cultivarea terenurilor, la creșterea bovinelor și procesarea laptelui. Refinanțarea obligațiunilor MILK25E continuă utilizarea finanțării prin piața de capital, începută în 2020, când sprijinul investitorilor ne-a permis extinderea capacității de procesare prin construcția unei hale dedicate maturării brânzeturilor și producției de unt.”
Cornel Dănilă, Director General al Agroserv Măriuța
Emisiunea de obligațiuni a fost aprobată de Adunarea Generală Extraordinară a Acționarilor din 27 octombrie 2025. Oferta se va desfășura în perioada 28-30 octombrie 2025, sub forma unui plasament privat adresat unui număr maxim de 149 de investitori de retail și investitorilor calificați, în conformitate cu reglementările europene aplicabile. Tranzacția va fi intermediată de BT Capital Partners.
Noua emisiune, care va fi tranzacționată sub simbolul MILK28E, va fi garantată printr-o ipotecă asupra a 53 de parcele de teren agricol și 2 terenuri cu o suprafață totală de peste 70 de hectare, având o valoare de piață estimată la 733.200 de euro, conform unei evaluări independente realizate în octombrie 2025, precum și printr-un gaj asupra creanțelor provenite dintr-un contract de furnizare cu un important lanț de retail din România.
În plus, Agroserv Măriuța se angajează ca până la sfârșitul anului 2026, la expirarea contractului de distribuție cu acest lanț de retail, să aducă garanții suplimentare până la cel puțin 100% din valoarea emisiunii. În cazul în care această condiție nu va fi îndeplinită, deținătorii de obligațiuni vor avea dreptul de a solicita răscumpărarea anticipată începând cu 1 ianuarie 2027.
Fondată în 1994, Agroserv Măriuța o companie agricolă complet integrată, reunind activități de cultivare a terenurilor agricole, creștere a bovinelor și procesare a laptelui. Compania exploatează aproximativ 2.800 de hectare de teren agricol și deține un efectiv de peste 3.000 de vaci din rasa Holstein Friesian, producând zilnic aproximativ 40 de tone de lapte crud. Din 2018, compania procesează laptele propriu sub brandul Lăptăria cu Caimac, care comercializează produse lactate premium în peste 2.500 de puncte de vânzare din întreaga țară, inclusiv în toate marile lanțuri de retail modern – Mega Image, Carrefour, Auchan, Kaufland, Profi, Lidl, Selgros și Metro.
În anul 2024, Agroserv Măriuța a înregistrat venituri de 89,2 milioane de lei, în creștere cu 12% față de 2023, evoluție susținută în principal de divizia de lactate. În prima jumătate a anului 2025, compania a raportat o îmbunătățire semnificativă a profitabilității, cu un profit operațional de 7 milioane de lei, în creștere cu 303% față de anul precedent, și un profit net de 3,4 milioane de lei, comparativ cu o pierdere netă de 0,6 milioane de lei în primul semestru din 2024. Veniturile din vânzarea produselor lactate au atins 38,5 milioane de lei, în creștere cu 26% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, iar vânzările de animale au totalizat 9,9 milioane de lei, cu 9% mai mult față de prima jumătate a anului 2024.
După finalizarea cu succes a plasamentului privat, Agroserv Măriuța va depune cererea de admitere la tranzacționare a obligațiunilor pe piața AeRO a Bursei de Valori București, unde acțiunile companiei sunt deja listate sub simbolul MILK.
Secțiune susținută de Raiffeisen Bank
Urmăriți Revista Biz și pe Google News. Abonamente Revista Biz


