10 ani de 5 to go – Mihai Dobrovolschi, Guerilla: Perseverență, target pe termen lung și adaptare la timpuri
Reading Time: 2 minute5 to go a devenit în zece ani cel mai mare lanț de cafenele din Europa Centrală și de Est. Am vrut să aflăm cum văd oamenii de business evoluția antreprenorială a acestui brand românesc. Iată ce spune Mihai Dobrovolschi, Managing Partner Guerilla.
Când ați auzit de 5 to go și ce părere aveți despre acest brand și despre antreprenorii din spatele lui?
Sunt ani de zile de când am intrat pentru prima dată într-un 5 to go, un prieten avea un mic garaj la stradă, a fost perfect pentru o franciză. Mult după aceea l-am cunoscut pe Radu Savopol și am făcut legătura cu ce am simțit în acel coffee shop: e o poveste serioasă. Promisiunea fermă a conceptului, rigorile de calitate erau unite în ceva mai ludic: într-o poveste cu cup (nu e typo!) și coadă. Am descoperit apoi că povestea brandului era un episod din povestea de viață, de familie a lui Radu.
Ce credeți că a contribuit decisiv la succesul 5 to go pe o piață foarte concurențială, cum este cea a cafenelelor, unde sunt prezente și branduri internaționale puternice?
Seriozitatea, rigoarea, dar astea au și celelalte branduri puternice. Ce e distinct e că pe lângă ele vine feelingul ăla de “cafeaua de jos”, de chioșc de anii ‘90 adus în viitor.
Ce pot învăța antreprenorii români din strategia acestui brand?
Perseverență, target pe termen lung și adaptare la timpuri, printre altele.
Cât de mult contează personalitatea antreprenorului în succesul unui business?
Am avut ocazia să cunosc și alți oameni ai 5 to go, de la marketing, creativi etc. Se vede cu ochiul liber că au știut să-i aleagă. Viziunea personală, iar, e foarte importantă. Cred că, la anumite tipuri de businessuri, destul de mari să aibă angrenaj și tracțiune dar destul de suple cât să nu se corporatizeze, pornite pe viziuni foarte personale, curg în fiecare fibră și departament personalitățile antreprenorilor.
Cum credeți că va arăta viitorul pentru 5 to go?
Am făcut în ultimii doi ani un concurs foarte frumos la Guerrilla, împreună cu 5 to go. Practic, oricine s-a putut juca și a putut desena noile pahare 5 to go, pentru un premiu foarte serios. Așa văd și viitorul lor: o foarte necesară joacă serioasă.
Urmăriți Revista Biz și pe Google News. Abonamente Revista Biz