Antreprenori Interviuri

Aura Toma, Visa: Ecosistem cu impact real

16 iun. 2026 3 min
Adaugă Revista Biz ca sursă preferată în Google

Aura Toma, Visa: Ecosistem cu impact real

Reading Time: 3 minute

Cum contribuie She’s Next la dezvoltarea unei generații de businessuri mai digitale, mai conectate și mai competitive aflăm de la Aura Toma, Director de Marketing Visa pentru România, Bulgaria, Croația și Slovenia și mentor în programul She’s Next.

Cum construiți echilibrul între obiectivele de business și impactul social al programului She’s Next?

Cele două aspecte sunt complementare: un ecosistem antreprenorial mai sănătos, mai digitalizat și mai incluziv înseamnă și o economie mai puternică și competitivă. Pentru Visa, She’s Next nu este doar un proiect de comunicare sau CSR, ci face parte dintr-un angajament mai amplu de susținere a antreprenoriatului și IMM-urilor.

Știm, din experiența de șapte ani a acestui program derulat pe aproape 20 de piețe, că impactul real apare atunci când nu oferi doar finanțare punctuală, ci construiești un cadru care combină accesul la resurse financiare cu educația, mentoratul și sprijinul comunității. Cred că tocmai de aici vine echilibrul: atunci când reușești să răspunzi unei nevoi reale din piață și să creezi valoare autentică pentru oameni, impactul social și obiectivele de business ajung să se susțină reciproc.

Cum definiți succesul programului din perspectivă de marketing?

Sigur că ne uităm și la indicatorii clasici, care reflectă interesul generat în social media și presă, pentru că ne arată dacă programul ajunge la publicul potrivit. Iar faptul că anul trecut am avut peste 1.000 de afaceri înscrise în România a fost, evident, un semnal foarte puternic.

Dar, dincolo de aceste cifre, adevăratul succes este atunci când participantele pleacă din program cu mai multă claritate și mai multă încredere, pentru că vorbim de schimbări de percepție și impact pe termen lung. În plus, pentru mine, este foarte important și faptul că am reușit să creăm o comunitate care funcționează și după terminarea programului – antreprenoare care colaborează, fac schimb de idei, creează parteneriate sau devin, la rândul lor, mentori și modele pentru alte femei.

Visa este asociată cu inovația și plățile digitale. Cum contribuie She’s Next la extinderea rolului brandului într-o zonă de comunitate și dezvoltare economică?

Programul aduce brandul într-o zonă mai umană și mai apropiată de nevoile reale ale antreprenorilor. Nu vorbim doar despre soluții de plată, ci despre cum putem contribui la dezvoltarea unei generații de businessuri mai digitale, mai conectate și mai competitive. În plus, programul ne-a arătat cât de importantă este componenta de comunitate. Antreprenoarele nu caută doar instrumente și finanțare, ci și apartenență, validare și sprijin real, și cred că brandurile care reușesc să creeze astfel de ecosisteme relevante vor avea un rol tot mai important în economie și societate.

Cum a fost experiența de mentor în cadrul programului?

Pentru mine a fost una dintre cele mai valoroase și inspiraționale experiențe din ultimii ani, pentru că m-a scos din zona de business mai formală și m-a reconectat direct cu realitatea antreprenoriatului. Mi-a plăcut foarte mult energia participantelor și sinceritatea discuțiilor. Ca mentor, am încercat să aduc mai ales perspectivă strategică și claritate în zona de brand și comunicare – cum îți construiești povestea, cum creezi o comunitate în jurul business-ului și cum rămâi relevant într-un mediu foarte competitiv. Dar sincer, cred că procesul a fost reciproc. Și eu am învățat foarte multe din energia și curajul lor de a construi într-un context economic de multe ori dificil.

Ce ați dori să schimbe She’s Next în percepția femeilor despre antreprenoriat în România?

Mi-aș dori ca mai multe femei să privească antreprenoriatul ca pe un proces de învățare și construcție continuă. Există încă ideea că trebuie să fii perfect pregătit înainte să începi. În realitate, multe businessuri cresc tocmai prin curajul de a face primul pas și adaptare. Și, poate cel mai important lucru, mi-aș dori ca mai multe femei să simtă că nu trebuie să construiască singure. Legătura cu alte antreprenoare care au trecut prin provocări similare poate avea un impact pozitiv enorm asupra parcursului unui business.

Articolul a fost inițial publicat în Biz nr. 407 ( 15 iunie – 15 iulie 2026). Dacă dorești să primești Revista Biz prin curier, abonează-te aici.

Articole pe aceeași temă: