Interviuri

Bitpanda: Un unicorn la București 

28 mart. 2025 4 min

Bitpanda: Un unicorn la București 

Reading Time: 4 minute

În urmă cu doi ani, unicornul austriac Bitpanda a deschis un Talent Hub în București, în urma unei investiții de peste 10 milioane de euro.

Rareș Huțanu, cel care conduce tech hub-ul din țară, din poziția de Director of Engineering, ne-a vorbit despre planurile companiei, care includ extinderea pe piața din Emiratele Arabe Unite, dar și despre profilul investitorului român de pe platforma Bitpanda. 

Sunt peste doi ani de când Bitpanda a pus bazele Talent Hub-ului din București. Cum a fost această perioadă pentru Bitpanda România? 

În 2022, Bitpanda decidea să dezvolte mai accelerat soluția Bitpanda Technology Solutions, care oferă infrastructură de investiții altor companii. În România s-a deschis un hub care astăzi are cinci echipe complete, ce dezvoltă acest produs. Noi am început programul acesta ca un pilot, Bitpanda era un broker de investiții. Lumea își face cont, depune bani, plasează investiții. Inițial fusese pe criptomonede, apoi ne-am extins pe diferite clase de asset-uri.

Am început cu metale prețioase, acțiuni, ETF-uri și acum avem și comodități. Având două tehnologii bune, o infrastructură bună și văzând pe piață lipsa unui produs bun de investiții în sistemul bancar, am decis să ne extindem. Mă bucur că în acești doi ani am reușit să creștem o echipă bună care reușește să livreze foarte bine. La nivel de Bitpanda avem rezultate foarte bune. Încă consider că piața din România este una foarte talentată, o piață adaptată nevoilor de business.  

Care sunt planurile pe care le aveți?  

Creștem. La începutul acestui an vom atinge borna de 40 de angajați interni. Din punctul de vedere al produsului, se simte în piață lipsa soluțiilor de investiții în sistemul bancar tradițional. S-a început mișcarea în Europa de Vest, dar mai este Europa Centrală și de Est, unde este mult loc pentru dezvoltare. În plus, neobăncile, brokerii mici sau medii de criptomonede, au nevoie de o soluție scalabilă, au nevoie de eficiență și atunci parteneriatul cu o companie ca a noastră care este reglementată, auditată, securizată, îi poate ajuta să rămână competitivi. Avem aceste două mari nevoi ale pieței, care ne dau încredere că suntem pe un drum bun ca produs.

Ne dorim să continuăm să creștem organic, sănătos. Chiar în momentul de față avem în jur de zece poziții deschide pentru Tech Hub-ul din România. Avem 50 la nivel global. Bitpanda este într-o situație bună din punct de vedere financiar, primul trimestru a fost unul record pentru noi. Avem, momentan, peste 12 licențe în Europa, suntem cel mai mare broker de invesiții reglementat și sigur. Ce ne dorim în perioada următoare? Pe produsul de Bitpanda Technology Solutions am anunțat o extindere în Emiratele Arabe, ceea ce pentru noi reprezintă o provocare pentru că noi suntem obișnuiți să avem toți clienții din Europa. Toată infrastructura noastră este în Europa. Și reglementările sunt diferite, au niște reguli specifice din punctul de vedere al securității datelor și pentru noi este un pilot pentru o deschidere globală. Prima dată încercăm să vedem cum merge în Emirate și apoi ne gândim că putem oferi infrastructura și mai departe, în America de Sud, în Asia.  

Care este profilul investitorului român?  

Avem destul de mulți utilizatori români, pentru că în perioada 2017 – 2020 s-a prins multă tracțiune, fiind un broker reglementat și sigur. Ultima oară când am văzut un raport cu datele pe România, arăta că asset-urile alese pentru investiții au fost mai conservatoare decât mă așteptam. Noi fiind o platformă de cripto, avem, la utilizatorii români, Bitcoin pe locul întâi, acesta fiind urmat de ETF-uri și apoi de aur. Asset-uri bune în ultima perioadă, dar unele destul de sigure.

Noi, în interior, avem o împărțire pe 18 – 34 de ani și în această categorie și în România piața este deschisă către instrumente financiare cu un risc mai mare, ceea ce este în trend cu toată Uniunea Europeană și cu deschiderea spre inovație a asset-urilor digitale pe care o putem vedea. Sunt sub 100.000 de utilizatori în România, dar asta nu înseamnă că sunt activi. Sunt cei care au un cont valid și au descărcat aplicația.  

Cum este această cifră? Sunt românii interesați de investiții?  

România, ca interes în investiții, stă sub media europeană: 13% din populație are o educație financiară la un nivel ridicat. Este un barometru din 2023 și suntem pe un trend ascendent. Mi se pare că în România partea de investiții a fost, mult timp, un subiect considerat exclusivist pentru un anumit segment de populație. Bitpanda a plecat de la ideea  de a democratiza piața investițiilor. Ne-am dorit  să aducem investițiile către toată lumea.  

Ce sfaturi aveți pentru cei care vor să facă primii pași în această direcție?  

Aș spune că educația financiară este esențială. Este foarte important să știi ce faci. Dacă vrei să investești, trebuie să știi cum să investești, în ce să investești. Pe partea de educație financiară sunt foarte multe resurse online pe care lumea ar putea să le acceseze. Se vede și un trend acum pe promovarea educației financiare în România, ceea ce este foarte bine. Noi avem Bitpanda Academy, o platformă cu lecții unde lumea poate exersa, poate studia investițiile în asset-uri digitale.

Aș recomanda să începeți cu sume mici pentru că, la început, chiar dacă ai impresia că știi, încă ești în perioada de învățare și atunci nu riști mult. Să îți diversifici portofoliul și chiar pe mai multe clase de asset-uri, de asta sunt și ETF-urile o soluție atât de comună de investiții, pentru că aduc la comun multe companii împărțite procentual în funcție de parametri. Și al treilea sfat ar fi să fii disciplinat în legătură cu investițiile. Văd foarte multe emoții și la mine, care afectează deciziile financiare. În timp, am reușit să devin mai disciplinat, mai atent și se vede. Aveam impresia că pot prezice piața, ceea ce nu era așa. Am învățat pe pielea mea.  

Articolul a fost inițial publicat în Biz nr. 391 (15 martie – 15 aprilie 2025). Dacă dorești să primești Revista Biz prin curier, abonează-te aici.

Articole pe aceeași temă: