Analize Business

Cât va câștiga Bucureștiul din veniturile de 117 mil. euro estimate pentru orașele care găzduiesc meciuri la Euro 2020

8 iun. 2021 2 min

Cât va câștiga Bucureștiul din veniturile de 117 mil. euro estimate pentru orașele care găzduiesc meciuri la Euro 2020

Reading Time: 2 minute

Fanii care vor participa la turneul final al Campionatului European de fotbal (UEFA Euro 2020) vor cheltui 117 milioane de euro în cele 11 orașe care vor găzdui cele 51 de meciuri.

Potrivit unei analize realizate de Pitchinvasion.net, suma este cu 194 de milioane de euro mai mică decât dacă meciurile s-ar fi putut desfășura fără restricții în ceea ce privește numărul de spectatori.

Cât câștigă și cât pierde Bucureștiul din Euro 2020

Foto 40245958 © Gicamatescu | Dreamstime.com

Arena Națională din București va găzdui patru partide de la Euro 2020 – trei din grupe și una din optimile competiției. Stadionul va putea primi doar 13.000 de spectatori, adică 25% din capacitatea sa.

Analiza citată arată că, în urma acestor restricții, suporterii vor cheltui la București aproape 3,6 milioane de euro. Suma este cu peste 10,6 milioane de euro mai mică decât dacă meciurile s-ar fi putut disputa cu stadionul plin. În condiții normale, Bucureștiul ar fi putut încasa 14,2 milioane de euro în urma turneului final al Campinatului European de fotbal.

Din totalul cheltuielilor estimate a fi făcute de suporteri la București în timpul Euro 2020, peste 1,55 milioane de euro vor fi pentru cazare. Fanii ar urma să cheltuiască 1,05 milioane de euro în restaurantele din capitala României, iar alte cheltuieli vor totaliza 940.000 de euro.

Ce orașe profită cel mai mult de pe urma Euro 2020

Orașele care găzduiesc meciuri la Euro 2020 sunt Amsterdam, Baku, București, Budapesta, Copenhaga, Glasgow, Londra, Munchen, Roma, Sankt Petersburg și Sevilla. Dublin și Bilbao s-au retras.

Potrivit analizei Pitchinvasion.net, Londra va câștiga cel mai mult de pe urma meciurilor pe care le va găzdui la această ediție Euro, cu 27,3 milioane de euro. Suma este însă cu aproape 66 de milioane de euro sub cea care ar fi putut fi încasată în condiții normale. Londra va găzdui opt meciuri, inclusiv finala.

Sankt Petersburg este pe locul 2 la câștiguri potențiale, cu 25,7 milioane de euro. Orașul din Rusia beneficiază în urma faptului că va găzdui și cele trei meciuri care ar fi trebuit să aibă loc la Dublin, însă orașul irlandez s-a retras. La Sankt Petersburg se vor desfășura șapte partide de la Euro 2020.

Budapesta încheie podiumul, cu câștiguri estimate de 20 de milioane de euro, beneficiind de faptul că autoritățile au decis ca meciurile să se joace fără restricții legate de numărul de spectatori.

Sevilla este un alt oraș mare câștigător, fiindcă a preluat meciurile care urmau să se desfășoare la Bilbao. Rezultatul va fi un profit de peste 5,5 milioane de euro pentru oraș din cheltuielile făcute de fani.

Detalii despre cât pierde sau câștigă fiecare oraș, în tabelul de mai jos:

Scenariul normalScenariul pandemic
OrașMeciuriCâștig (euro)MeciuriCâștig (euro)Pierderi/profit (euro)
Sevilla0045.546.6145.546.614
Sankt Petersburg424.813.295725.658.226844.931
Budapesta420.047.126420.047.1260
Amsterdam412.291.66643.072.917-9.218.749
București414.198.21943.549.555-10.648.664
Roma415.273.26643.818.316-11.454.950
Copenhaga417.157.40744.289.352-12.868.055
Baku427.219.805413.609.903-13.609.902
Munchen420.417.32844.229.304-16.188.024
Bilbao416.331.69700-16.331.697
Glasgow425.733.58446.458.625-19.274.959
Dublin425.329.57600-25.329.576
Londra793.096.744827.296.633-65.800.111
TOTAL51311.909.71351117.576.571-194.333.142

Cum a fost realizat studiul

Pitchinvasion.net a evaluat cheltuielile medii pentru o înnoptare în cele 11 orașe-gazdă ale Euro 2020. Suma include prețurile pentru cazare, costurile meselor din restaurante și alte cheltuieli, dar exclude cheltuielile pentru transport în aceste orașe.

Apoi, compania a analizat două scenarii: unul în care stadioanele ar fi putut primi numărul maxim de suporteri și apoi cel estimat în acest moment pe baza restricțiilor anunțate în fiecare țară.

Lasă un răspuns

Articole pe aceeași temă: